Jdi na obsah Jdi na menu

VTJZ TÝNEC - PIKOVICE

3. 8. 2016

Letos 14.5. 2016 se jel již 60. ročník. Již před válkou však se jezdil závod Týnec – Libřice a již v těchto počátcích stál u této úspěšné akce Ing Vratislav Teklý ve funkci kapitána Svazu kanoistů.

Následující text a fotky jsou z rodinného obrázkového týdeníků JAS ze dne 19.května 1939.

img164.jpg img167.jpg

img168.jpg img169.jpg

  img165.jpg

      Vpravo Vráťa Teklý, uprostřed Honza Kodat

Tradice tohoto závodu, který byl pořádán jako turistická jízda zdatnosti, byla přerušena koncem války.  

První ročník „Vodácké jízdy zdatnosti na Sázavě“ na trase Týnec - Davle startoval 20.5. 1956 v naší režii, stejně jako i další 3 ročníky. Tehdy jsme se jmenovali Slavoj PAC a příprava začala již na podzim předchozího roku.

planek-zavodu.jpg

Celou novou akci si vzal na starost náš tehdejší předseda Eduard Jírů a dosáhl záštity nadřízeného orgánu. Motivací byl nábor mládeže do vodáckých oddílů. Nezapomeňme na to, že sport byl vnímán jako součást branné zdatnosti obyvatelstva. Proto v prvních ročnících jako úlitba soudružskému dohledu byly zařazeny do bodování i takové disciplíny, jako hod granátem, střelba, povinné přenášení lodí, nebo čtení mapy.

Propozice závodu: Týnec-Pikovice 1958.pdf

Již v prvním ročníku byla překvapivá účast 177 závodníků. Pro další ročníky Eda Jírů vyhlásil závod jako členskou povinnost, buď účast v závodu, nebo při organizaci. Ve 4. ročníku zajišťoval již sbor pořadatelů a zdravotníků v počtu 150 osob. A účastníků bylo 642, v roce 10. výročí se nepodařilo účastníky ani spočítat, bylo jich přes 1000.

V organizaci následných ročníků se střídali další vodácké oddíly, ale vždy u toho byli i naši členové. Jirka Brožek byl ředitelem spartakiádního ročníku 1960. Vráťa Teklý byl dlouholetým velitelem cíle. Dopravu organizoval Mirek Pražák, Jitka Láblerová vedla startovní listiny, lékařskou službu zajišťoval Dr. Votava zvaný Fixín, o zdravotní sestry ČSČK se staraly Pavla Pešatová a Růžena Nebušková.

81.l.jpg 40.gx.jpg

5 ročníků vyhrály hlídky z NDR. Zajímavá je vzpomínka Jirky Černíka z Tatry Smíchov:

… Nezasvěcený si vskutku může myslet, že přítomní cákalové přišli závodit ...především vše nezačíná na startu, ale dlouho před tím v sobotu odpoledne, kdy se vodáci se svými kocábkami, vraky a zvrháky začnou sjiždět do Týnce ...

… Nejsou všichni chrti hamounští, dříči a bičaři. Najdou se i takoví, kteří jedou tak zvaně „na buřta“. Nechávají svou loď klidně unášet vlnami, odpovídají na pozdravy kolemstojících a dovedou s velkým potěšením vychutnat, když kamarád „vezme lázeň“. Převrhnou-li se sami, mají z toho legraci a trestné body nasbírané za špatné projetí branek je nerozhází. Přiznávám, že právě těmhle fandím ...

více dokumentů