Jdi na obsah Jdi na menu

GUSTAV HEYDUK

10. 3. 2016

Gustav Heyduk byl výraznou i svéráznou postavou našeho klubu a jeho sláva přesáhla do dějin české kanoistiky.

gustav-heyduk.jpgV době, kdy se u nás mezi vodáky soutěžilo o nejvyšší počet na vodě najetých kilometrů a o nejvyšší počet navštívených toků, majících více než 5 km splavné části, nejvíce kilometrů za svůj život najel právě Gustav Heyduk, a to 185.000.

Aby to všechno stíhal měl asi 4 lodě a posílal si je vlakem dopředu do místa sjezdu. Dlužno připomenout, že nádraží nebývají vždy blízko vody, takže ještě musel loď dopravit k řece, říčce nebo potoku.

Gustav byl recesista a provokatér, např. jednu loď měl natřenou z jedné strany červeně a z druhé zeleně. Takže na jedné lodi odjel a na jiné jakoby se vracel. Také měl jeden čas na lodi veký nápis KUBÁT. To bylo příjmení prvorepublikového policejního prezidenta, známého trempobijce. Z jeho příkazu policejní hlídky konrolovaly páry ve stanech a chatách, jsou-li sezdány a nedějí-li se nepřístojnosti.

Byl proto předvolán k vysvětlení, což z jeho úst bylo, že se mu to jméno prostě líbí a proto si ho namaloval i na loď. Proti tomu neměla policie obranu.

Gustav měl přezdívku Mr. Grog. Vaření grogu byla jeho hlavní starost a činnost hned po zakempování. Ani moc vody do grogu nepotřeboval a když někdo za ním přišel s citrónem, tak mu odvětil: „Běž do hajzlu s těma vitamínama!“

 

 

milos-nedbal-a-gustav-heyduk---zdroj-ct.jpg

Gustav Hejduk se uplatnil i jako herec němých groteskách, např. Ostrov Dynamit a Mokré opojení natočených v letech 1936 - 1939 . Zde hrál roli Vendelína Pazdírka a jeho partnerem nebyl nikdo menší, než Miloš Nedbal. Lubomír Nedbal, tehdy již uznávaný profesionál měl režii a stál za kamerou. Točilo se na Svatojánských proudech, kde měli tábořiště u obrovského balvanu Olšovec. V Mokrém opojení hrála i Gustavova manželka.

 

heyduk.jpg

Přesto, že Gustav Heyduk trávil tolik času na vodě a u vody, neuměl plavat. Na lodi si vozil bidlo s hákem a pokud se cvaknul, přitahoval se bidlem za kořeny a drny na břehu. Přežil všechno a nakonec mezi našimi vodáky nebyl jediným neplavcem. Plavat neuměla ani Svatava Hejhalová a i mezi závodníky byli tací, že měli co dělat s přeplaváním bazénu při zkouškách. Z té doby však není žádná fotografie s dospělým vodákem s vestou.

 

Zdroj: archiv TJ Kotva, Mirek Had Novák, Vojta Jančar, archiv ČT