Jdi na obsah Jdi na menu

CESTA OD KVT K TJ KOTVA BRANÍK

17. 3. 2016

Od počátku jsme byli vždy součástí větší organizace. V době vzniku to byl  KČST - Klub československých turistů, později KČT. Po roce 1948 a nastolení komunistické organizace sportu a užívání volného času dělníků, rolníků i pracující inteligence se jsme administrativně a hlavně hospodářsky zařazováni do ne vždy pochopitelných svazků. Např. když jsme spadli pod TJ Spartak Aeropal Modřany, ocitli jsme se rázem mimo Prahu, protože tehdy Modřany nebyly její součástí. To mělo třeba vliv na to, jaké dostali soupeře naši závodníci v nominačních závodech.

Po pokusech s výrobními závody jsem patřili pod ČSTV, se všemi souvislostmi, hlavně po otevření úspěšného autokempu povinnost odvádět tržbu do společné kasy.

 

Vnější politické vlivy lze snadno sledovat na tom, jak se KVT postupně měnil na TJ Kotva Braník.

Již víme, že KVT znamená Kroužek vodních turistů a vznikl 17. 4. 1925 jako samostatný odbor v KČST (Klub československých turistů).

Tento název je víceméně již zapomenutý a proto se později zažilo pořadí písmen KTV podle loga a vlajky. To ale vzniklo rukou grafika při tvorbě loga.

V roce 1948 se z KVT stává TJ SOKOL Braník,

ale již 18.5. 1948 TJ SOKOL Hodkovičky.

A pak to pod taktovkou soudruhů jde rychle:

1952 – TJ Spartak Aeropal Modřany

1956 – TJ Slavoj Pekárny a cukrárny (PAC)

1960 – TJ Dynamo Michle

Při uvolnění poměrů v roce 1968 bylo možné rozejít se s TJ Dynamo Michle a v rámci ČSTV byla ustavena samostatná TJ KOTVA Braník.

V tomto názvu jsou zakleta i původní písmena – KVT (autorem je Václav Kolář).

Nutno však podotknout, že na rozdíl od vnějších vlivů rodné strany uvnitř TJ byla oáza přinejmenším apolitická. Nikdo z členů TJ a zároveň KSČ nikdy neznamenal pohromu pro ostatní a někteří trpně snášeli i to, že byli terčem různých vtípků a ústrků.

Naše samostatnost se datuje od 16.5. 1990 registrací u Ministerstva vnitra s vlastní právní subjektivitou.