Jdi na obsah Jdi na menu

PŘÍCHOD KVT NA VALŠOVKY

1. 4. 2016

Vodáci po válce hledali chalupu na horách. Měli tři možnosti, Rýchorskou boudu, hájenku v Javořím dole a Valšovky, které už měli zamluveny lesáci. O tom jak to probíhalo a dopadlo si poslechni přímo od Vráti Teklého. Soubor MP3

Pro tuto chalupu se rozhodli, přestože se do ní nedostali a ve finále zaplatili 40.800,- Kč. Před samotným převzetím a užíváním byla chalupa ještě vyrabována a tak v mnohém začínali naši předchůdci od nuly.

valsovky-1950---hainzovi.jpg

Původní obyvatelé bydleli ve spodních místnostech, podle našeho značení na 1, 2 a 3. Ano 2 byla ložnice rodičů a vchod do ní byl v místech dnešního rozvaděče pod schody. Po příčce najdeš ještě pár stop na stRopních trámech. Chlév byl již bez zvířat, ale se vším co po nich zbylo.

V patře byly pokoje pro lufťáky – 5,6 a 7. 8 nebyla ještě dokončena a byla plná sena. 9 neexistovala a prostor sloužil také jako seník. Na 4 byla dílna, ponk z ní je nyní na verandě.

Ihned začaly brigády, vše se muselo uklidit, přinést nahoru železné vojenské postele, po cestě zcizovat nádobí a příbory atd. Všechno pěšky, na krosnách, silnice nebyla. Svítilo se petrolejkami.

Dřevo si museli pořídit v lese vlastní prací.

Přes to všechno se podle fotek na chalupě vystřídala většina členstva.

14.jpg

Podrobněji vše najdeš v textu Ivan Vacek B.pdf  s dovětkem DOVĚTEK K ČLÁNKU IVANA VACKA.pdf

 

Proč bylo všude peří? Co byl nakonec tajemný prášek v pytlíku a co bylo na příborech? Poslechni si

nahrávku z roku 1986, kde o tom vypráví Jarda Jarouš a Bóža Huňáček. mp3:  03 Jarda Jarouš a Huňáček.mp3

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář