Jdi na obsah Jdi na menu

DOBA PŘEDVALŠOVSKÁ

1. 3. 2016

Zájem o kanoistiku a pohyb v přírodě rostl a stejně to platilo i o lyžování. Navíc je jednalo většinou o stejné osoby, nakonec co měl vodák dělat v zimě? Lyžovat. Před 2. sv. válkou se využívalo všech možností Krkonošemi počínaje až k Tatrám. Ale jezdilo se i vlakem do Strančic a Senohrab, tam byl dokonce i skokanský můstek s kritickým bodem 40 m.

 

img091.jpg

Jezdili jsme pravidelně každou sobotu a buď jsme trénovali na přebor hlídek, nebo jezdili v okolí, přes Rezek na Dvoračky a také jsme se zúčastnili oblíbeného závodu „Přes tři kopce“ /Mechovinec, Šeřín a Černá skála/. Bylo-li hezké počasí a měli jsme už po závodech, jezdili jsme přes Kotel, Špindlerovku, Luční boudu do Svobody.

V té době jedinou dopravu do hor obstarával vlak, který vyjížděl ve 13.00 z Hlavního nádraží. Jízdné stálo 49,- Kč. Vlak se skládal ze 3 dílů, již v Praze označených. I. díl do Polubného přes Rokytnici, II. díl do Vrchlabí a III. díl do Svobody. V Železném Brodě se na tyto 3 části rozdělil. Velkou výhodou bylo, že jsme mohli jet kamkoliv a vracet se odkudkoliv.

Představa, že by dnes jel někdo v sobotu po poledni vlakem do Polubného, tam přespal a druhý den podle počasí jel na vlak přes Strážné do Vrchlabí, nebo horem přes Luční až do Svobody, v jednom oblečení, jedněch botách atd, a ještě při tom závodil v tříčlenných hlídkách, je asi zcestná.

img089.jpg

Při těchto jízdách nebyla nouze o humorné scény při jízdách přes zamrzlé Labe. Jednou v březnu nám uprostřed Bílého Labe spadl do vody Bohoušek Bouška a všem, kteří ho míjeli, pustě nadával, stoje po pás ve vodě. K dovršení se musel namočit celý, neboť si musel sundat lyže, aby mohl vylézt z vody ven. V boudě „U Bílého Labe“ jsme mu pak každý z nás půjčili tu část oděvu, kterou jsme sami nutně nepotřebovali.

 

 

 

Parta z naší loděnice si našla a pronajala chalupu v Rokytnici a podle tehdejšího předsedy Vitáska ji pojmenovali Vitasovka. To ale skončilo protektorátem a pak jezdili např. do Olbramovic na Českou Sibiř.

img083.jpg

Úryvky jsou z textu Ivana Vacka, celý si stáhni zde Ivan Vacek A.pdf

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář