Jdi na obsah Jdi na menu

Nepál očima Jirky Škrance

2. 11. 2015

1-NEPÁL

země velmi chudá. Navíc půl roku po ničivém zemětřesení (díky tomu je tam letos jen 25% turistů).

A navíc díky blokádě produktovodů z Indie s minimem benzínu,nafty,tedy i elektřiny (asi dost podobný problém,jako předválečné sudety v ČR- příhraniční oblast s Indií chtěla větší samostatnost a příchylnost k Indii,nová nepálská ústava to nedovolila a tak zablokovali s tichým souhlasem Indie životně důležité trasy). Takže raketově roste cena benzínu,jezdí minimum aut, málo se svítí (často mají elektřinu z dieselagregátů).

Země je zaplavená plastovými obaly, které neumějí likvidovat jinak, než pálením vedle domu. Šílený smrad, minimum ploch je zpevněných, všude strašné množství prachu, do toho zvířata,........šílený. Všichni vykašlávají plíce.

Lidi přívětiví, usměvaví. Žádný pocit nebezpečí z kriminality, žádné žebrání a otravování.

Samostatná kapitola je hromadná autobusová doprava. Nahlas nepálská muzika (nedá se poslouchat), v uličce smrdící barely nafty, málo místa, rozmlácené silnice, nepérující péra autobusu, spousta lidí, živá koza v kufru autobusu (teda živá na začátku cesty, pochybuju že přežila těch 17 hodin....) no děs hrůza a běs.........

Káthmandu-špína, hluk, spousta lidí (přitom objektivně málo lidí i aut-viz výše), smradlavá voda v řece, bordel,.........Stará památková čtvrt dost pobořená zemětřesením Pokhara-výstavní turistický město pod Himalájem (nepálský Špindl). Ale jen čtvrť u jezera pro turisty. Jinak standardní bordel Hory-kupodivu čisto. Jednak prý kvůli turistům a prý jsou i horalé trochu čistotnější

 

2-řeka KARNALI

velká řeka na západě Nepálu. Charakter Inn pod Imstem (kdo zná). Velký průtok, odhad 500 m3/s. Střídání velkých peřejí a klidné vody. Na raft dobrodružné, na kajak pro mě místy až dost těžké....ohromná síla vody, kajak je jak sirka. Zvlášt když na něm sedí kanoista slalomář....... Občas obrovské válce, kterým je potřeba se vyhnout,j ednou se mi to nepovedlo...... ale přežil jsem a zvednul jsem. Bude vidět na videu Kanon řeky nádherný, 7 dní mimo nepálskou civilizaci, spaní pod širákem na písčitém břehu, vaření hromadné (16 lidí) na ohni, jídlo na raftech s sebou. Voda z řeky, ale bylo nutno dezinfikovat. Nádherný, ovšem problém je, že to je těch cca 17 hodin autobusem z Kathmandu-viz výše (něco příšernýho).

 

3-HORY-TREK DO ANNAPURNA BASE CAMPU

výchozí místo Pokhara,v dosahu a dohledu masivy Dhaulaghiri,Annapurny a Manaslu.

Trek trval 10 dnů, dalo by se to za 8. Je to velmi dobře upraveno pro davy zahraničních trekařů (letos prý jen 25% normálu, mě jich přišlo až dost). Cesta je většinou dlážděná kamenem a z velké části se jde po kamenných schodech. Každou cca hodinu je Lodge- vesnička s hospodou a ubytovnou. A taky wifi,teplá sprcha (solár)....na můj vkus příliš civilizace.

Naprostá většina turistů si najímá šerpu (na bágl) a někdy i guida -průvodce.Takže je možno vidět turisty skoro jako na Petříně......

Dá se v pohodě zorientovat s mapou a kdo není sralbotka, nese si batoh sám. Já spal cestou nahoru vždy venku pod širákem (v base campu už byla zima),dolů pak už odpo a večer pršelo, tak jsem vyměkl a spal pod střechou.

Jde vlastně o trek jedním hlavním údolím,j eden směr  po jednom úbočí,zpátky po druhém. Včetně přecházení všech bočních údolí. Poslední část, asi 1,5 dne už je jen jedna cesta, tam i zpět stejná. Rovinu tam nenajdete, pořád nahoru nebo dolu. Našlapali jsme převýšení kolem 7 000 m (nahoru i dolu). Denně v průměru 6 hodin chůze.

3 dny se jde "lesem a nebo džunglí", teprve od nějakých 3500m se údolí vyčistí a je vidět a jsou už jen keře. Celou cestu jako magnet jsou vidět nějaké vrcholy, je to krásný. Zpravidla ráno a dopoledne je jasno,krásně,po poledni se zatahuje,někdy i mlha a déšt.

Samotné nitro hor-base camp Annapurna (4 130) a před tím base camp Machhapuchhare (3 700) - to je naprosto úchvatný,všude dokola hory,štíty,......Většina lidí tam v poledne dojde, odpo přečká v ubytovně a ráno už zase spěchá dolů.......Já tam strávil skoro 3 dny a 2 noci,skoro pořád venku.Sice občas zima,i do obličeje mi večer chvíli pršelo (a pak to zmrzlo),ale stálo to za to.

několik málo fotek